Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Полонини – високогірні луки, що розташовані вище верхньої межі лісу (1200-1600 м над рівнем моря). На Закарпатті полонинами зайнято близько 50 тис. га. Вони використовуються як літні пасовища. За характером рослинного покриву прийнято ділити полонини на субальпійські (1200–1600 до 1800 м) і альпійські пояси рослинності (1800–2061 м). Переважну більшість їх площі відносять до субальпійського поясу і тільки на найвищих вершинах Чорногірського хребта, Рахівського кристалічного масиву чітко виділяється і альпійський пояс рослинності.

Великі площі в субальпійському поясі займає криволісся з гірської сосни жереп, вільхи зеленої, заростів ялівцю сибірського, рододендрона східнокарпатського. Місцями зарості сосни жерепа перериваються одноманітними білястими луками з біловуса стиснутого. Біловусники чергуються з ділянками низькорослого чагарнику – ялівцю сибірського, які подекуди невеличкими смугами зустрічаються і над верхньою межею заростів жерепа. Великі площі зайняті тут заростями півчагарничків і чагарничків: чорниці, брусниці, рідше кущів рододендрона східнокарпатського. Поширення мають щучникові луки з щучнику дернистого. Луки з вівсяниці червоної, вівсяниці мальованої, тонконога альпійського, а також мітлиці тонкої трапляються дуже рідко, окремими невеличкими фрагментами. Зовсім незначні площі припадають на невеликі болота, а також купини, вкриті мохом рунянкою. Місця стоянок худоби зайняті заростями щавлю альпійського.

Найбільш яскраво виявлений альпійський пояс на Чорногорі. Тут поширені луки з вівсяниці лежачої, ситнику трироздільного. Рідше трапляються луки з осоки зігнутої, осоки вічнозеленої, осоки чорної, сеслерії голубуватої та рідше шучнику дернистого і куничника волохатого. Великі площі займають сизуваті чагарнпчки з лохини. На дуже малих ділянках, в довгосніжнпх улоговинах, зустрічаються строкатотравні луки-килими, які є найбільш характерним типом альпійської рослинності.

Досить багата і різноманітна рослинність скель і розсипів. Серед рослин, що ростуть тут, є типові альпійські рослини, рідкісні релікти та ендеми.

Субальпійський пояс.

Альпійський пояс.

Джерело: Природні багатства Закарпаття. Ужгород: Карпати, 1987

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com