Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Авран лікарський (Gratiola officinalis L.). Російська назва — авран лекарственный; місцева — авран, авран дикий, благодатка, благодатна лікарська, благодать, болототисячник, граціоля, драцілея, драціоля, драцьолея, дрисливець, жовчинець лікарський, зажмурник, милость, трава лихорадочна.

Багаторічна трав’яниста рослина з родини ранникових (ScrophuІаrіасеае), заввишки 15—40 см. Стебло пряме, гіллясте, голе, з повзучим кореневищем. Листки ланцетні, гострі, нижні — тупі, майже цілокраї, решта — пилчасті. Квітки поодинокі, пазушні, на довгих ніжках, з жовтуватою трубкою, плоскими білими лопатями і жовтуватим волохатим зівом. Плід — коробочка. Цвіте в червні—вересні. Вся рослина отруйна.

Росте в невеликій кількості на Сирих місцях, по берегах річок, на заплавних луках.

Застосування. З лікувальною метою використовують всю надземну частину (Herba gratiolae). Вона містить в собі глюкозиди граціолін і граціолінін, жирну і градіолінову кислоти та інші речовини. Використовується в народній медицині як проносне, проти водянки, жовтяниці, гарячки, глистів і при захворюваннях печінки.

Збирання. Надземну частину збирають під час цвітіння і.сушать в затінених, добре провітрюваних приміщеннях або ж на повітрі.

carpaty.net

Авран лікарський.

Джерело: Комендар В.І. Лікарські рослини Карпат. Карпати.Ужгород 1971

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com