Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Парк було закладено 1927 року. Екзотичні рослини завозились з Парижа. Довгий час молодий парк був закритий для відвідування, сильні морози взимку 1959—1960 років знищили значну частину інтродукованих рослин. За конфігурацією площі цей невеличкий парк скоріше нагадує сквер (рис.), на території якого солітерами були висаджені інтродуковані дерева й кущі. Тепер вони вже великі, і тому створюється враження, що це парк.

Серед цікавинок Городенківського парку — невисоке колоновидне деревце, що нагадує тую західну. Але від туї воно відрізняється стрімкими гілочками й більшими шишками. Це біота східна з Північно-Західного Китаю, яку було інтродуковано в Європу ще у 1737 році. На батьківщині біота досягає 20—25 м заввишки і понад метр у діаметрі. Здавна вона цінувалась в озелененні завдяки вічнозеленій декоративній кроні, посухостійкості, невибагливості до умов зростання. Японські й китайські садівники фігурною стрижкою надають деревам химерних форм. Біота східна в Городенківському парку досягає у висоту близько 10 м. Якщо врахувати вік парку (не більше 50 років) то для повільноростучої біоти це дуже добрий показник. У карпатських парках біоти зустрічаються порівняно часто. Відомі також їх численні паркові форми: низькоросла, сиза, золотиста, нитковидна та інші. На жаль, в умовах вогкого клімату Карпат біота росте погано, коли корені досягають високих грунтових вод, вона випадає з посадки.

Рис. Парк у місті Городенці (схема).

Увагу багатьох відвідувачів привертає високий кущ, позбавлений листя. Насправді воно є, лише видозмінене до маленьких непримітних лусочок. Отже, фотосинтезуючу функцію виконують молоді зелені стебла. Це — тамарикс чотиритичинковий. У природних умовах він зустрічається в Закавказзі і Криму (за межами СРСР росте у Греції і в Туреччині). Це типова рослина посушливих схилів, берегів річок, чагарникових заростей. Тамарикс відрізняється дивовижними можливостями: він залишається живим у таких умовах, де б жодна інша рослина загинула. Навіть у солоній воді морського прибою може рости цей дивовижний тамарикс. Недарма вірмени називають його «безсмертним деревом». Відновлюється тамарикс гілками, як верба.

Серед інших інтродукованих рослин у цьому парку є тюльпанне дерево звичайне, клен сріблястий, маслинка східна і багато інших.

Завершуючи розповідь про ботанічні об’єкти міста Городенки, слід відмітити пам’ятний дуб, посаджений біля місцевої гімназії у 1912 році в честь роковин великого українського поета Т. Г. Шевченка. Тоді на урочисті збори до Городенки приїхали такі відомі діячі культури, як В. Стефаник, М. Черемшина, Л. Мартович та інші. Велику промову на зборах громадськості міста проголосив І. Франко.

Джерело: Терлецький В. К., Фодор С. С., Гладун Я. Д. Ботанічні скарбниці Карпат. – Ужгород:Карпати. – 1985. – 136 с.

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com