Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ’ЯТКИ УКРАЇНИ. ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ.

Зовнішні Карпати, Скибовий покрив. Передкарпатський прогин, Бориславсько-Покутський покрив

Надвірнянський р-н, південно-західна околиця с. Делятин, правий урвистий схил долини р. Прут

46° 30′ пн. ш.; 24° 37′ сх.д.

Площа 1,5 га

Тектонічний, стратиграфічний.

Протягом 30 м спостерігаються інтенсивно деструктивні чорні аргіліти менілітової світи олігоцену (30-35 млн p.), які насунуті на олістостромові утворення воротищенської світи егерського-егенбурзь-кого регіоярусів (25 млн p.). Породи воротищенської світи мають глинистий засолонений матрікс і містять олістоліти порід менілітової світи. Нижче, в лівому березі р. Прут, у цоколі 1-ї надзаплавної тераси на протязі 200 м відслонюється класичний розріз олістостроми — деструктивні сірі засолонені глини. У 2-х км нижче за течією, біля церкви с. Заріччя, в урвистому правому схилі річки, протягом 350 м, відслонюється менілітова світа, яка утворює тектонічний напівостанець Скибового покриву, з дуже пологою хвилястою поверхнею головного насуву Карпат на Передкарпатський прогин. Урвистий схил висотою до 10 м протягом 50 м і відслонення в цоколі тераси та в руслі річки.

Відслонення, в якому дуже виразно спостерігають зону регіонального насуву Скибового покриву на нижньоміоценові утворення Бориславсько-Покутського покриву, є чудовою ілюстрацією насувного характеру двох крупних структурних зон та прикладом олістостромових утворень нижньоміоценової моласи.

Екологічний стан добрий. Відслонення найбільш доступні для огляду при низькому рівні води.

Під’їзд до об’єкту шосейною дорогою по лівому схилу, а далі по кладці, що розташована проти гирла п. Перемиска через р. Прут, або по правому схилу через с. Заріччя ґрунтовою дорогою до північно-західної околиці села, 0,8 км нижче гирла п. Перемиська.

Юридично об’єкт як геологічна пам’ятка не оформлений.

Пропонується надати статус геологічної пам’ятки регіонального значення.

Джерело: Геологічні пам’ятки України: У 3 т. / В.П. Безвинний, С.В. Білецький, О.Б. Бобров та ін.; За ред. В.І. Калініна, Д.С. Рурського, І.В. Антакової. — К.: ДІА, 2006. — Т. І. — 320 с.

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com