Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 
Проект Європейського Союзу “Посилення підтримки відомствам України, відповідальним за впровадження Дунайської та Рамзарської Конвенцій”

2. ХАРАКТЕРИСТИКА РІЧКОВОГО БАСЕЙНУ ТИСИ

2.1 Опис річкового басейну

2.1.6 Клімат

Дослідження кліматичних характеристик проводиться на 9 метеорологічних станціях та 8 метеорологічних постах Закарпаття.

Формування клімату досліджуваного району відбувається під впливом сонячної радіації, підстильної поверхні та загальної циркуляції атмосфери.

У басейні Тиси найбільша тривалість сонячного сяйва складає 2010 годин за рік. У гірських районах спостерігається менше сонячних днів.

Найбільші річні суми радіаційного балансу спостерігаються на рівнинній частині басейну (2000-2100 МДж/м2), зі збільшенням висоти над рівнем моря значення радіаційного балансу зменшуються і становлять на рівні Полонинського та Водороздільного хребтів 1500-1600 МДж/м2, на масивах Горгани, Свидовець та Чорногора – 1250-1300 МДж/м2.

Загальний характер ходу температур басейну Тиси такий: мінімум припадає на січень, а максимум – на липень. Середня річна температура досягає 9,3°С (Ужгород). Річна ізотерма 8,5°С відокремлює низовину і смугу південного передгір`я від холодніших гірських районів. При цьому за температурними умовами р. Ріка поділяє гірську територію приблизно на дві рівні частини: західну і східну. Західна частина тепліша, середні річні температури тут становлять 4,5-8,5°С. Східна частина холодніша, тут переважають середні річні температури 3,0-6,5°С. Річна амплітуда середніх місячних температур повітря найбільша у Хустській улоговині (25,1°С) і Закарпатській низовині (23,7°С – м. Чоп). Тут континентальність клімату виявлена найбільше.

У гірських улоговинах континентальність клімату проявляється слабше. Зима на рівнині коротка, м`яка і нестала. Вона починається з середини грудня. Погода взимку хмарна, волога з туманами, температурами близько 0°С. В горах зима більш сувора і починається наприкінці листопада – на початку грудня. Середня температура січня в Ужгороді – -2,9°С, з морозами до – 28°С. Середні температури січня становлять: Солотвино – -4,2°С, Хуст – -3,7°С, у горах – -8,9°С. Найтепліший місяць у Закарпатті – липень. У цей час середня температура повітря становить у м. Ужгород – 19,9°С, м. Хуст – 19,5°С, м/с Плай – 11,5°С. Середня добова температура у липні 15-25°С, а максимальні відмітки досягають 37°С. У горах вона значно нижча, а на полонинах становить лише 7-8°С.

Середні багаторічні значення кількості опадів становлять від 870 мм (Великий Березний і Долина, Івано-Франківська область – передгірська частина) до 1600 мм (Плай – середньогір’я). На навітряних схилах гір кількість опадів може досягати 1100-1200 мм за рік. Внутрішньорічний розподіл опадів в Закарпатті має два максимуми – в липні та грудні. Взимку кількість опадів зменшується.

Більша частина опадів випадає в теплу пору року. Максимум опадів у горах припадає на літо (60-80%). Кількість опадів теплого періоду змінюється від 1032 мм (Плай) до 425 мм (Чоп). Кількість опадів холодного періоду значно менша і коливається в межах від 618 мм (Плай) до 227 мм (Чоп).

Максимальна кількість опадів спостерігається у центральній частині гір, а також на вершинах гірських систем Чорногора, Горгани, на полонинах Рівна, Боржава, Красна та в районі Свидовецького хребта.

Осінь – найсухіша пора року. Найменша кількість опадів в цей період випадає на Закарпатській низовині. Найбільша кількість опадів (від 90 до 100 мм) протягом цього періоду випадає на південно-західних схилах, що пов’язано з проходженням південних циклонів.

Наступна стаття

Національний план управління басейном ріки Тиса – Україна (версія 3.0)

Виготовлено в рамках проекту Європейського Союзу “Посилення підтримки відомствам України, відповідальним за впровадження Дунайської та Рамзарської Конвенцій”

Tags: ,

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  https://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com