НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЛАН УПРАВЛІННЯ БАСЕЙНОМ Р. ТИСА – УКРАЇНА. КЛІМАТ.
Проект Європейського Союзу “Посилення підтримки відомствам України, відповідальним за впровадження Дунайської та Рамзарської Конвенцій” |
2. ХАРАКТЕРИСТИКА РІЧКОВОГО БАСЕЙНУ ТИСИ
2.1 Опис річкового басейну
2.1.6 Клімат
Дослідження кліматичних характеристик проводиться на 9 метеорологічних станціях та 8 метеорологічних постах Закарпаття.
Формування клімату досліджуваного району відбувається під впливом сонячної радіації, підстильної поверхні та загальної циркуляції атмосфери.
У басейні Тиси найбільша тривалість сонячного сяйва складає 2010 годин за рік. У гірських районах спостерігається менше сонячних днів.
Найбільші річні суми радіаційного балансу спостерігаються на рівнинній частині басейну (2000-2100 МДж/м2), зі збільшенням висоти над рівнем моря значення радіаційного балансу зменшуються і становлять на рівні Полонинського та Водороздільного хребтів 1500-1600 МДж/м2, на масивах Горгани, Свидовець та Чорногора – 1250-1300 МДж/м2.
Загальний характер ходу температур басейну Тиси такий: мінімум припадає на січень, а максимум – на липень. Середня річна температура досягає 9,3°С (Ужгород). Річна ізотерма 8,5°С відокремлює низовину і смугу південного передгір`я від холодніших гірських районів. При цьому за температурними умовами р. Ріка поділяє гірську територію приблизно на дві рівні частини: західну і східну. Західна частина тепліша, середні річні температури тут становлять 4,5-8,5°С. Східна частина холодніша, тут переважають середні річні температури 3,0-6,5°С. Річна амплітуда середніх місячних температур повітря найбільша у Хустській улоговині (25,1°С) і Закарпатській низовині (23,7°С – м. Чоп). Тут континентальність клімату виявлена найбільше.
У гірських улоговинах континентальність клімату проявляється слабше. Зима на рівнині коротка, м`яка і нестала. Вона починається з середини грудня. Погода взимку хмарна, волога з туманами, температурами близько 0°С. В горах зима більш сувора і починається наприкінці листопада – на початку грудня. Середня температура січня в Ужгороді – -2,9°С, з морозами до – 28°С. Середні температури січня становлять: Солотвино – -4,2°С, Хуст – -3,7°С, у горах – -8,9°С. Найтепліший місяць у Закарпатті – липень. У цей час середня температура повітря становить у м. Ужгород – 19,9°С, м. Хуст – 19,5°С, м/с Плай – 11,5°С. Середня добова температура у липні 15-25°С, а максимальні відмітки досягають 37°С. У горах вона значно нижча, а на полонинах становить лише 7-8°С.
Середні багаторічні значення кількості опадів становлять від 870 мм (Великий Березний і Долина, Івано-Франківська область – передгірська частина) до 1600 мм (Плай – середньогір’я). На навітряних схилах гір кількість опадів може досягати 1100-1200 мм за рік. Внутрішньорічний розподіл опадів в Закарпатті має два максимуми – в липні та грудні. Взимку кількість опадів зменшується.
Більша частина опадів випадає в теплу пору року. Максимум опадів у горах припадає на літо (60-80%). Кількість опадів теплого періоду змінюється від 1032 мм (Плай) до 425 мм (Чоп). Кількість опадів холодного періоду значно менша і коливається в межах від 618 мм (Плай) до 227 мм (Чоп).
Максимальна кількість опадів спостерігається у центральній частині гір, а також на вершинах гірських систем Чорногора, Горгани, на полонинах Рівна, Боржава, Красна та в районі Свидовецького хребта.
Осінь – найсухіша пора року. Найменша кількість опадів в цей період випадає на Закарпатській низовині. Найбільша кількість опадів (від 90 до 100 мм) протягом цього періоду випадає на південно-західних схилах, що пов’язано з проходженням південних циклонів.
Національний план управління басейном ріки Тиса – Україна (версія 3.0)
Виготовлено в рамках проекту Європейського Союзу “Посилення підтримки відомствам України, відповідальним за впровадження Дунайської та Рамзарської Конвенцій”
Коментувати