Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Йдеться про первоцвіт дрібний — високогірний середньоєвропейський вид з роду Primula. Наукова назва походить від слова prima, що означає перший. Пояснюється це тим, що більшість видів первоцвіту зацвітають ранньою весною, першими.

На земній кулі відомо близько 600 видів первоцвіту, в нашій країні — близько 70, на території України — лише 9. Окремі з них зустрічаються тільки в Карпатах. Звичайно зростає в лісах, на узліссях, по чагарниках первоцвіт високий (дуже рідко в Західному Лісостепу), на полонинах Закарпатської та Івано-Франківської областей — первоцвіт Галлера, в субальпійській смузі на гірських кам’янистих схилах і луках (Рахівський район Закарпатської області) — первоцвіт полонинський і зрідка — первоцвіт борошнистий. В передгір’ї і гірській лісовій смузі подекуди зустрічається ще первоцвіт звичайний або безстеблий — південноєвропейський вид, цінний для науки.

Первоцвіт дрібний (первоцвет мелкий, маленький) —

Primula minima L.

Родина: первоцвітні — Primulaceae

Первоцвіт дрібний, що став надбанням “Червоної книги Української РСР” та “Червоної книги СРСР”, має в Українських Карпатах східну межу свого ареалу. Як і більшість первоцвітів, це рослина багаторічна, трав’яниста, 3—7 см заввишки, з розеткою прикореневих листків та безлистим квітконосним стеблом. Листки клиновидні, на верхівці зубчасті, цупкі на дотик. Цікаво, що на зиму вони залишаються зеленими.

Цвіте у червні — липні. На стеблі — одна, рідше дві квітки, трубчасто-лійковидний віночок яких рожево-фіолетовий або рожевий. Тримається висоти 1850—1950 м над рівнем моря. Уподобав собі кислі з гранітною основою ґрунти і порівняно теплі південно-східні схили. Росте на виступах та в тріщинах скель, на кам’янистих сипищах, на горі Піп Іван Мармароський, на вершинах Балцатула та Попа Івана Чорногорського.

У загальній системі роду первоцвіт дрібний дещо ізольований, не має безпосередньо близьких родичів. А це означає, що цей вид первоцвіту має для нас не тільки природно-естетичну, а й наукову цінність.

Первоцвіт дрібний добре піддається культивуванню. В багатьох країнах Європи використовується для оформлення альпінаріїв, у ботанічних садах. А в природних умовах відтворюватися рослині стає все важче.

Первоцвіт дрібний, хоч і малий ростом, а сміливо обжив карпатські верхи, вступивши в єдиноборство із суворістю гір. І ще довго радуватиме гори своїм цвітом, якщо йому не завадимо ми, люди.

Джерело: В.І.Комендар, П.М. Скунць, М.Ю.Гнатюк Зелені перлини Карпат. – Ужгород: Карпати, 1985.- 88с

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com