Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

carpaty.net

9 червня 1866 року поблизу села Княгиня відбулась надзвичайно цікава подія – падіння великого метеориту. Події розгортались між хребтами Стінка та Явірник.

Метеорит з’явився вогняною кулею над містом Липтовський Мікулаш (Словаччина), і пролетів у східному напрямку, подолавши відстань більше 200 км, розірвався біля села Княгиня на висоті 40 км.

На великій території пройшов справжній «кам’яний дощ». Каміння в основному знаходили на полях, дорогах, вулицях сіл Княгиня, Збой, Стужиця. Але більша частина упала в лісі й не була знайдена. Чисельність каміння була дуже велика. В перші дні місцевим населенням було знайдено понад 60 каменів. Загалом впало до 1200 каменів.

Найбільший уламок був знайдений на схилі гори Стінка, в урочищі Чорні Млаки. Цей метеорит, за переказами свідків подій, був знайдений селянином Василем Крив’яником. Через декілька днів після падіння метеориту він вийшов на сінокіс і побачив на луці яму, якої раніше не було. Розкопавши грунт на цьому місці на глибину понад 2 метри, він виявив великий уламок метеорита вагою 279 кг 766 г. Для дослідження цього явища адміністрацією Ужанського комітату було створено спеціальну комісію, з метою зібрати та вивчити уламки метеориту. Через декілька днів на місце падіння метеорита приїхала наукова експедиція з Відня та Будапешта, яка провела детальне обстеження і знайшла ще 72 уламки загальною вагою приблизно 46,7 кг. Пошуки уламків продовжувались, і станом на 24 вересня 1866 року їх було знайдено загальною вагою на 385,8 кг.

метеорит, Карпати, Княгиня

Найбільший уламок метеорита, що знаходиться у Віденському природничому музеї (фото з інтернету).

За даними Віденського природничого музею, загальна маса усіх уламків метеориту становить 500 кг. Уламки Княгинянського метеориту зберігаються в історичних та природничих музеях 115 міст світу.

На місці падіння найбільшого уламку встановлено пам’ятний знак, а в урочище прокладено еко-туристичний маршрут.

Джерело: Ужанський національний парк

Адреса: 89000 Україна, Закарпатська область, смт. В.Березний, вул. Незалежності, 7,

Тел./факс: (03135) 2-10-37

e-mail: uzhanskij@gmail.com, web: www.unpp.com.ua

Tags: ,

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com