ЛІНІЯ АРПАДА НА ТЕРИТОРІЇ УЖАНСЬКОГО НПП
В часи угорської окупації в Східних Карпатах у 1943-1944 роках, для оборони від наступаючі Червоної Армії була створена оборонна лінія «Арпада». Її крайніми точками були перевал Дукля на заході та перевал Яблунецький на сході, а простягалася вона майже на 600 кілометрів. Лінія Арпада не була суцільною і складалася з окремих вузлів оборони. Опорні пункти були розкидані по всьому Карпатському хребту, а також на Закарпатській низовині. Крім того, споруджувались відкриті вогневі позиції, стрілецькі окопи та траншеї, протитанкові перепони.
При створені опорних пунктів угорські військові інженери намагались максимально використовувати переваги гірського рельєфу. У звуженнях долини річки Уж, на території теперішнього Ужанського НПП, влаштовано ряд опорних пунктів, які повністю перекривали рух Ужанською долиною.
Потужний опорний пункт було обладнано в урочищі Жорнавський. На схилі гори було збудовано дев’ять залізобетонних споруд, серед яких кулеметні ДОТи, артилерійські позиції, сховища для солдатів, складські приміщення. Дорогу перекривали залізним шлагбаумом, річку було перегороджено залізобетонними пірамідами та надовбами з залізничних рейок. Залізнодорожнє полотно також було перекрите спеціальним загородженням.
Товщина стін та перекриття окремих ДОТів досягає 1,5 метра. Схили гори вкриті мережею окопів та відкритих стрілецьких позицій. Бойові дії оминули ці укріплення. В післявоєнні роки вони були пошкоджені радянськими військовими. Тепер руїни залізобетонних споруд оточує дика природа. В урочищі прокладена екологічна стежка. Запрошуємо відвідати її та на власні очі побачити залишки бойових укріплень.
Джерело: Ужанський національний парк
Адреса: 89000 Україна, Закарпатська область, смт. В.Березний, вул. Незалежності, 7,
Тел./факс: (03135) 2-10-37
e-mail: uzhanskij@gmail.com, web: www.unpp.com.ua
Tags: лінія Арпада, Ужанський НПП
Коментувати