ЩО НАМ ВІДКРИВАЄ КЛЮЧ-ТРАВА?
В давні часи, коли світ вірив чудесам, ключ-трава відкривала людям ті місця, де в землі приховано скарби. Тому в народі й назвали її ключ-травою. В мешканців Альп, навпаки, ця рослина користувалась недоброю славою: з її забаганки корови могли втратити молоко, вівці й кози — вигинути.
Древні алхіміки, яким не терпілося перетворити неблагородні метали на золото, теж не оминали увагою гронянку півмісяцеву, тобто ключ-траву: в своїх намаганнях шукали допомоги і в неї.
Що ж відкриває ця рослина нам? Як і блехнум колосистий, про який уже йшла мова вище, та й інші нащадки прадавніх деревовидних папоротей, вона цікава тим, що наближає нас до таємниць народження й розвитку життя на землі. До того ж має декоративну цінність і лікарську: в народній медицині з допомогою гронянки півмісяцевої заживлювали рани.
Чому ж її називають гронянкою? На гроно, або китицю, скидається спороносна частина листка. Родова латинська назва botrychium похідна від слова botrus, що в перекладі на українську мову означає китиця.
Гронянка півмісяцева, ключ-трава (гроздовник полулунный) —
Botrychium lunaria Sw.
Родина: вужачкові — Ophioglossaceae
Гронянка півмісяцева — багаторічна рослина заввишки 5—30 см, із коротким кореневищем, соковитими коренями й одним листком, розділеним на половині висоти на спороносну й стерильну частини. Стерильна частина листка периста, з цілісними півмісяцевими або ромбічними без помітної середньої жилки частками, спороносна — дво-трипериста, на довгому черешку. Спорангії вільні, розміщені у два ряди. Після дозрівання і висипання спор листок гине. Спороносить у першій половині літа.
Зустрічається нині рідко, занесена до “Червоної книги Української РСР”. Розсіяно росте в лісах, по чагарниках, на гірських луках Полісся, Лісостепу, Гірського Криму і Карпат. Значні території, на яких ключ-трава колись мала сприятливі умови для свого росту й розмноження, освоєно для господарських потреб, тому нині цей вид опинився на критичній грані виживання. Наскільки нам відомо, в Українських Карпатах залишилося на сьогодні якихось кілька десятків екземплярів гронянки півмісяцевої. Охороняється повсюдно.
Якщо вбережемо її від зникнення, вона послужить нам ключ-травою до ще нерозгаданих таємниць, до ще не звіданих знань. Адже вона, як і кожна рослина, незамінна ланка в розвитку життя, а значить, і в процесі пізнання світу.
Заслуговує нашої безкорисливої опіки також гронянка віргінська, яка зрідка трапляється на Україні, зокрема в околицях міста Рахова на Закарпатті.
Джерело: В.І.Комендар, П.М. Скунць, М.Ю.Гнатюк Зелені перлини Карпат. – Ужгород: Карпати, 1985.- 88с
Коментувати