Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Ще у 1905 році на території села Черче Рогатинського району було виявлено сірководневі джерела та лікувальні грязі. Потім про них забули. Тільки у 1926 році тут було збудовано купальню, навколо якої вирішили створити невеличкий парк. Тоді купальню обсадили місцевими деревами й кущами: грабами, буками, дубами і ялинами. Тепер на цьому місці створено санаторій «Черче», відомий далеко за межами республіки. Розрісся і дендропарк. Він займає до 20 гектарів, і за красу архітектурного планування віднесений до категорії пам’яток садово-паркового мистецтва.

Знаходиться дендропарк у південно-західній частині села і тягнеться смугою з півдня на північ (рис. 19). В кінці парку створено ставок, поруч з яким знаходяться мінеральні джерела. Планування парку відповідає ландшафтному стилю. Дерева розміщуються окремими біогрупами й куртинами. Інтродуковані види і паркові форми ростуть на розріджених ділянках або на відкритих галявинах. Широкі алеї обсаджені рядами дерев. Серед екзотичних рослин в цьому дендропарку є гіркокаштан звичайний, горіх волоський, самшит вічнозелений, туя західна та інші. Всі вони порівняно часто зустрічаються і в інших карпатських парках. Взяти для прикладу горіх волоський. Ми настільки звикли бачити його в Карпатах, що тепер важко собі навіть уявити, що колись його тут не було. Насправді ця рослина походить з Середньої Азії, Афганістану й Туреччини. В Європі горіх волоський культивується з незапам’ятних часів. Спочатку його завезли зі сходу давні греки, від яких він потрапив до Румунії (колишньої Волощини) та інших європейських країн. На території західних областей України можна зустріти надзвичайно старі дерева горіха волоського, яким понад 300 років.

Рис. Черченський дендропарк (схема).

Черемха звичайна — типова рослина місцевих долин. Чарівною черемшиною називають її гуцули. Цілий рік вона непримітна серед насаджень дендропарку. Але прийде весна — і вже немає навкруги принаднішого дерева. Білі суцвіття звисаючих китиць повністю укривають черемху. У північних районах її досі вважають важливою плодовою рослиною. Там з її соковитих, дещо терпких і гіркуватих плодів виготовляють наливки, начиння до пирогів, солодке борошно. У Карпатах плоди черемхи використовуються рідко. Її навіть називають іноді «чорницею гадючою» за несмачні плоди. Черемха активно виділяє у повітря леткі речовини, від яких гинуть шкідливі мікроорганізми. Важко знайти іншу рослину, навіть серед заморських інтродукованих екзотів, яка б так підходила для наших санаторіїв і будинків відпочинку. Але слід пам’ятати, що фітонцидність черемхи може бути шкідливою. Наприклад, букети черемхових квітів, залишені в кімнаті на ніч, викликають головний біль.

Джерело: Терлецький В. К., Фодор С. С., Гладун Я. Д. Ботанічні скарбниці Карпат. – Ужгород:Карпати. – 1985. – 136 с.

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  https://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com