Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

До змісту

В – СУБОРИ

8.(3). Ґрунти малопотужні і кам’янисті буроземи, сірі лісові або гірськопідзолисті (до 40 см). Займають рівні ділянки, вершини гір або верхні частини і випуклі форми південних і північних схилів крутістю 25- 30 град. на висотах 150-450 м і 800-1200 м н.р.м. Деревостани утворені сосною звичайною (II – III бонітету) дубом скельним, буком лісовим (III – IV бонітету), смерекою (III – IV бонітету). У домішці можуть зустрічатись: осика, горобина, береза. У підліску: крушина ламка, верба козяча, шипшина альпійська, яловець сибірський і звичайний. У надґрунтовому покритті ростуть: деревій, мітлиця біла, куничник наземний, дзвоники скупчені, келерія сиза, котячі лапки карпатські, баранець звичайний, верес звичайний, тонконіг дібровний, брусниця, чорниця, костриця овеча, нечуй-вітер волосистий, каламінта звичайна, орляк, очиток карпатський, золотушник звичайний, чебрець альпійський, наперстянка, сухоцвіт норвезький, суниця лісова. З мохів і лишайників: ісландський мох, ракомітріум, оленячий мох, дікранум війчастий, плеврозіум Шребера, зозулин льон ялівцевидний.

ТИІІ ЛІСОРОСЛИННИХ УМОВ В2 − СВІЖИЙ СУБІР ______ (9).

9.(8). У деревостані панує сосна звичайна. Другий ярус формує смерека. Зустрічається в Покутських гарах і Горганах на висотах 500-1000 м н.р.м.

Тип лісу − свіжий смереково-сосновий субір (В2-смС).

_______ Ознаки інші _______ (10).

10.(9). Корінна асоціація з бука лісового. Зустрічається на північних схилах Покутських гір, Буковини і в Закарпатті в межах висот 450-600 м н.р.м.

Тип лісу −свіжий чистобуковий субір (В2-Бк).

_______ Ознаки інші _______ (11).

11.(10). У деревостані панує дуб скельний II-IV бонітету, в домішці рідко дуб звичайний, береза, граб. Поширення – Придністров’я і Закарпаття, 150-550 м н.р.м.

Тип лісу − свіжий дубовий нагірний субір − (В2-Дск).

_______ Ознаки інші _______ (12).

12.(11). Зустрічається на сильно скелетних буроземних гірськопідзолистих ґрунтах, інколи з виходом материнської породи на поверхню або на торф’яно-підзолистих ґрунтах (у верхньому поясі під гірською сосною або смерекою). Займає схили різних експозицій, за винятком випуклих форм південних схилів. Висоти − 700-1700 м н.р.м. Насадження, як правило, III – IV бонітету. Деревостани корінних асоціацій утворюють: сосна звичайна, смерека, сосна гірська, вільха зелена, бук лісовий. Як домішка зустрічаються: кедр, береза, осика, ялиця. У підліску виростають: крушина ламка, горобина, верба козяча, верба сілезька, яловець сибірський (рідко), спірея в’язолиста. У надґрунтовому покритті виростають: осока заяча, щитник шартрський, підбілик альпійський, тирлич ваточниковидний, звіробій альпійський, ожика лісова, плаун річковий та булавовидний, чорниця, зозулині сльози серцелисті, глокоміум проростаючий, левкобріум сизий, плеврозіум Шребера. Крім того зустрічаються: веснівка дволиста, верес звичайний, багатоніжка звичайна, ожика маловолосиста, квасениця (рідко), нечуй-вітер чорний, орляк, куничник наземний, грушанка однобока, лігустик мутеліновий, дікранум прутовидний, зозулин льон ялівцевидний, перистий мох, рітідіадельфус.

ТИП ЛІСОРОСЛИННИХ УМОВ − В3 − ВОЛОГИЙ СУБІР _______ (13).

_______Ознаки інші _______ (18).

13(12). Корінна асоціація з бука лісового. Зустрічається на північних експозиціях у Покутських горах, на Буковині і в Закарпатті в межах 500- 650 м н.р.м

Тип лісу − вологий чистобуковий субір (В3-Бк).

_______ Ознаки інші _______ (14).

14(13). Корінні асоціації утворені сосною звичайною II – III бонітету. Другий ярус утворює смерека. Зустрічається в Покутських горах і Горганах на висоті 800-1100 м н.р.м.

Тип лісу − вологий смереково-сосновий субір (В3-смС).

_______Ознаки інші _______ (15).

15(14). У корінному деревостані переважає смерека з домішкою ялиці, горобини і берези. Зустрічається переважно на північних експозиціях у межах висот 650-1300 м н.р.м.

Тип лісу − вологий ялицево-смерековий субір (В3-яцСм).

_______У деревостані переважає смерека ІІІ-ІV бонітету. У домішці кедр. Зустрічається в центральній частині Покутських гір і Горганах на висотах 1300-1500 м н.р.м.

Тип лісу − вологий кедрово-смерековий субір (В3-кСм).

_______У корінній асоціації переважає смерека і кедр з участю модрини. Зустрічається на південних експозиціях в межах 1000-1300 м н.р.м. Горгани.

Тип лісу − вологий модриново-кедрово-смерековий субір (В3-мд-кСм).

_______У деревостані панує лише смерека ІІІ-ІV бонітету. Зустрічається на всій території у верхній межі лісу на висотах 1000-1500 м н.р.м.

Тип лісу − вологий чистосмерековий субір (В3-См).

_______Ознаки інші _______ (16).

16(15). Корінні асоціації сформовані гірською сосною, висотою 2-3 м з домішкою низькорослої смереки. Зустрічається на всій території ( за винятком Покутських гір) на висотах 1250-1750 м н.р.м.

Тип лісу – вологий гірськососновий субір (В3-Сг) у комплексі з сугрудуватими підтипами.

_______Деревостани сформовані гірською сосною з одиничною домішкою кедра. Зустрічаються в Чорногорі (рідко) і Горганах на висотах 1200-1500 м н.р.м.

Тип лісу − вологий кедрово-гірськососновий субір (В3-кСг)

_______Ознаки інші _______ (17).

17(16). Корінні асоціації сформовані зеленою вільхою з одиничною домішкою смереки, гірської сосни. Зустрічається на висотах 1200-1600 м (Чорногора, Горгани).

Тип лісу − вологий зеленовільховий субір (В3-Вх.з) у комплексі з сугрудуватими підтипами.

18(12). Ґрунти гірсько-торф’янисті, інколи з виходом материнської породи на поверхню або торф’яно-болотні. Зустрічаються на всій території на рівних місцезнаходженнях і пологих схилах. Потужність торф’яного шару 15-20 см. Інколи формується також на досить крутих схилах (до 30 град.). Займає переважно експозиції північних румбів. Корінні асоціації формують: сосна звичайна. смереки, сосна гірська. вільха зелена. У домішці може зустрічатись кедр. У підліску верба козяча, верба сілезька, спірея в’язолиста. У трав’яному покритті виростають: куничник волохатий, осока вічнозелена, осока жовта, осока здута, щучник, щитник шартрський, водянка, пухівка піхвова, плауни, перстач, чорниця, брусниця, чемериця біла, перистий мох. рітідіадельфус трикутний, сфагнуми. Крім того, рідко зустрічаються: андромеда, квасениця, буяхи, тирлич ваточниковидний, бобівник трилистий, журавлина, нечуйвітер чорний, зозулин льон ялівцевидний і звичайний, глокоміум проростаючий, багатоніжка звичайна. Сфагнуми утворюють суцільний килим.

ТИП − ЛІСОРОСЛИННИХ УМОВ – В4 − СИРИЙ СУБІР _______ (19).

19(18). У деревостані панує сосна звичайна III-IV (V) бонітету. Другий ярус чи підлісок формує смерека. Зустрічається в Покутських горах і Гортанях на висотах 800-1100 м н.р.м.

Тип лісу − сирий (фрагментами мокрий) смереково-сосновий субір (В4-амС)

_______У деревостані панує лише смерека, як правило, IV бонітету.

Зустрічається на всій території на рівних місцезнаходженнях і гірських схилах на висотах 900-1400 м н.р.м.

Тип лісу − сирий чистосмерековий субір (В4-См).

_______У деревостані папус смерека ІІІ-IV бонітету з домішкою кедра Зустрічається на висотах 1100-1450 м н.р.м.

Тип лісу – сирий кедрово-смерековий субір (В4-кСм).

_______Ознаки інші _______ (20).

20(19). Корінні асоціації сформовані гірською сосною висотою 2-3 м з домішкою низькорослої смереки. Зустрічається на північних схилах в Чорногорі, Горганах і Чивчинських горах на висотах 1250-1550 м н.р.м.

Тип лісу − сирий гірськососновий субір (В4-Сг).

Наступна стаття

Джерело: Герушинський З.Ю. Типологія лісів Українських Карпат: Навчальний посібник – Львів: видавництво “Піраміда”, 1996. – 208с.

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com