Лікарські рослини Карпат. Фіалка триколірна.
Фіалка триколірна (Viola tricolor L.). Російська назва — анютины глазки, фиалка трехцветная; місцева — арвачки білі, берладинка, брат з сестрою, братик-і-сестриця, братики польові, братка, братки городні, братки трибарвні, братчики польові, василеки, волосник, глазки анютині, дзвіночки, заморник, зілля маржаче, зозульки, іван-та-марія, каманиця триколірна, метлячки, олекса-й-марія, олія, поліквітки, полуцвіт, полуцвітки, порушка, самукишка, сестрички, сирітки, топірчики, тройцвіт, фіялка полева, фіялка трибарвиста, фіялка трибарвна, удодові чоботи, черевички зозулині.
Фіалка триколірна.
Невеличка однорічна рослина з родини фіалкових (Violaceae). Стебло ребристе, майже чотиригранне, висхідне або лежаче. Листки— з прилистками. Квітки різнобарвні — верхні пелюстки квітки темно-фіолетові, бокові до середини й нижні по краях — синьо-фіолетові, синюваті або блідо-жовті. Цвіте в червні—серпні.
Росте як бур’ян на полях, в прилісках, серед чагарників, на сухих луках.
Застосування. З лікувальною метою використовують всю надземну частину (Herba violae tricoloris). Вона містить сапоніни, незначну кількість алкалоїду віоліну, глюкозид кверцитрин, метиловий ефір саліцилової кислоти, дубильні речовини, винну кислоту, слиз, цукор, білкові речовини, вітамін С (0,29%) і каротин.
В минулому відвар трави використовувався в народній медицині проти золотухи, а також як сечогінне, потогінне і кровоочисне. Крім того, фіалку вживали для купелів проти ревматизму. При різних шкірних захворюваннях (висипки, прищі, струпи на шкірі) користувались слабим відваром.
Тепер з трави виготовляють новогаленовий препарат «Тривіолін», що п’ють від кашлю.
Настої фіалки (15—20 г на 200 г води) вживають при захворюванні дихальних шляхів як відхаркувальне по столовій ложці — 3—4 рази на день.
Збирання. Траву збирають під час цвітіння, в червні—липні, зрізуючи її ножем або серпом на відстані кількох сантиметрів від землі. Зібрану траву просушують в затінених, але добре провітрюваних приміщеннях.
На полях і бур’янистих місцях зустрічається вид, близький до фіалки триколірної, — фіалка, польова (V. arvensis Murr.), яка нерідко вважається різновидністю фіалки триколірної. Вона відрізняється дрібнішими квітками. Верхні пелюстки квіток білі, середні і нижні— яскраво-жовті. Цвіте з травня до морозів.
Має також лікувальне значення.
Джерело: Комендар В.І. Лікарські рослини Карпат. Карпати.Ужгород 1971
Коментувати