Лікарські рослини Карпат. Бедринець ломикаменевий.
Бедринець ломикаменевий (Pimpinella saxifraga L.). Російська назва — бедренец-камнеломка; місцева — бедренець каменистий, бодрець, бедрич простий, бездрінець бедрич, беридеревець, галацицка, ганус кульшастий, дзягель, єдранець, зілля дрібчасте, козел, козлики, подринець, ядринець.
Багаторічна трав’яниста рослина з родини зонтичних (Umbelliferae). Стебло кругле, подекуди гіллясте, вгорі з слаборозвиненими листками. Нижні листки перисті, з надрізаними або роздільними листочками, стеблові листки відділені один від одного. Квітки дрібні, білі, утворюють складні зонтичні суцвіття. Плід яйцевидний, розпадається на 2 плодики. Цвіте в червні—вересні.
Росте на сухих луках, лісових галявинах, на схилах, серед чагарників.
Застосування. З лікувальною метою використовують кореневища і корені (Rhizoma et radix pimpinella L.). Вони містять близько 0,4% ефірного масла, сапонін, лактон, пімпінеллін, трохи ізопімпінелліну, ізобергаптену, саксифрагіну, смоли, цукор, дубильні речовини, жир, камедь, білок та інші речовини.
В народній медицині використовують кореневища з коренями у вигляді настойки на спирту як відхаркувальне, при катарі дихальних шляхів, для полоскання горла.
Збирання. Кореневища з коренями збирають звичайно весною від більш старих рослин, після чого негайно сушать в затінених, добре провітрюваних місцях.
Джерело: Комендар В.І. Лікарські рослини Карпат. Карпати.Ужгород 1971
Коментувати