СВИДОВЕЦЬКІ СКЕЛІ, ЛЬОДОВИКОВИЙ РЕЛЬЄФ.
ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ’ЯТКИ УКРАЇНИ. ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ.
ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ´ЯТКИ ПРИРОДИ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Зовнішні Карпати. Дуклянська зона
Рахівський р-н, хребет Свидовець
48° 16′ 34″пн ш.; 24° 11′ 47″ сх. д.
Скелі
Стратиграфічний, геоморфологічний.
На гребені гірського масиву Свидовець у вигляді мальовничих скель вздовж північного схилу хребта, що облямовують льодовикові цирки, відслонюється глинисто-піщаний фліш верхньої крейди-палеогену. Довжина скель 2,5 км, висота обривів 40-70 м. Тут можна спостерігати карові льодовикові форми, кінцеві морени вюрмського зледеніння Карпат із типовим бугристо-западинним рельєфом і дрібними моренними озерами. В цьому місці української частини Карпатського регіону, на значних висотах і північних схилах, скульптурні і акумулятивні льодовикові форми збереглися в первісному вигляді.
Власне Свидовецькі скелі є фрагментом обривчастих стінок льодовикового цирку четвертинного віку, що утворився внаслідок активної руйнівної діяльності гірського зледеніння в середньому-пізньому плейстоцені. Мальовничість і неповторність цього дивного куточка Українських Карпат традиційно привертає до себе увагу численних туристів.
Екологічний стан добрий.
Під’їзд автотранспортом до гірськолижної бази Драгобрат, пішки 7 км на північний захід туристичною стежкою.
Юридично об’єкт як геологічна пам’ятка не оформлений.
Пропонується надати йому статус геологічної пам’ятки державного значення.
Джерело: Геологічні пам’ятки України: У 3 т. / В.П. Безвинний, С.В. Білецький, О.Б. Бобров та ін.; За ред. В.І. Калініна, Д.С. Рурського, І.В. Антакової. — К.: ДІА, 2006. — Т. І. — 320 с.
Tags: геологія
Коментувати