ІЛЬНИЦЬКЕ ВІДСЛОНЕННЯ БУРОГО ВУГІЛЛЯ (ЛІГНІТУ)
ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ’ЯТКИ УКРАЇНИ. ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ.
Закарпатський внутрішній прогин, Мукачівська западина
Іршавський р-н, південна околиця смт Ільниця
48° 19′ 37″ пн. ш.; 23° 05′ 20″ сх. д.
Кар’єр. Площа 2 га
Стратиграфічний, мінералогічний.
На південно-східній околиці смт Ільниця розташоване Ільницьке родовище лігніту і кар’єр глибиною до 10 м з його видобутку. Кар’єром під глинисто-галечними відкладами нижньочетвертинного віку потужністю 5-7 м розкритий пласт бурого вугілля (слабовуглефікованого лігніту) пліоценового віку потужністю до 2 м.
Серед вугілля збереглися фрагменти кори дерев (береза) та їх стовбурів. Зрідка трапляються знахідки шишок хвойних порід. Повалені висохлі дерева, гілки та їх фрагменти зносились з навколишніх вулканічних гір водами річок та струмків в Іршавську котловину. Тут вони накопичувались, перекривались теригенними відкладами і перетворювались на лігніт. Ільницьке штучне відслонення лігніту є найбільшим на Закарпатті. Воно характеризує собою післявулканічну стадію розвитку Закарпатського прогину.
Екологічний стан задовільний.
Під’їзд автотранспортом, 500 м на південь від дороги Ільниця-Білки. Юридично об’єкт як геологічна пам’ятка не оформлений.
Пропонується надати йому статус геологічної пам’ятки регіонального значення.
Джерело: Геологічні пам’ятки України: У 3 т. / В.П. Безвинний, С.В. Білецький, О.Б. Бобров та ін.; За ред. В.І. Калініна, Д.С. Рурського, І.В. Антакової. — К.: ДІА, 2006. — Т. І. — 320 с.
Коментувати