ПЕРЛІТОВІ КАР’ЄРИ.
ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ’ЯТКИ УКРАЇНИ. ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ.
Закарпатський внутрішній прогин, Мукачівська западина
Берегівський р-н, між селами Мужієве та Квасово
48° 11′ 18″ пн. ш.; 22° 44′ 09″ сх. д.
Кар’єр “Пелікан”(покинутий), “Шинай-Варна”(діючий). Площа 10 га
Мінералогічний, магматичний, тектонічний.
Неподалік від сіл Мужієве та Добросілля (Бене) на схилах гори розташовано два кар’єри. Максимальна висота уступів понад 30 м. Кар’єрами розробляють цінну мінеральну сировину — перліти, які залягають у підошві та покрівлі лавових потоків ріолітів (нижній сармат, абсолютний вік — 12,8 млн. p.).
Через північну частину діючого й південну частину старого кар’єрів проходить крупне тектонічне порушення широтного напрямку, яке виражене в інтенсивному дробленні порід та їх вторинних змінах (лімонитизація, каолінізація, опалитизація) і чудово видно в стінках кар’єрів. Це порушення, що має назву “Перлітовий розлом”, простежено на відстань понад 35 км і контролює розміщення більшості золото-поліметалічних проявів та родовищ, які відомі на сьогоднішній день в межах Біганьського, Берегівського та Квасівського рудних полів Берегівського рудного району.
Екологічний стан задовільний.
Під’їзд автотранспортом, 2,1 км по дорозі на Перлітовий завод (східна околиця с. Мужієве), далі 0,8 км на схід.
Юридично об’єкт як геологічна пам’ятка не оформлений.
Пропонується надати йому статус геологічної пам’ятки державного значення.
Джерело: Геологічні пам’ятки України: У 3 т. / В.П. Безвинний, С.В. Білецький, О.Б. Бобров та ін.; За ред. В.І. Калініна, Д.С. Рурського, І.В. Антакової. — К.: ДІА, 2006. — Т. І. — 320 с.
Tags: геологія
Коментувати