Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Іван Паук, начальник головного управління агропромислового розвитку

Віктор Тереля, заступник начальника управління

Агропромисловий комплекс є важливим сектором економіки області, який формує близько 20% валової доданої вартості, виробленої всіма галузями економіки. Галузь створює умови щодо стабілізації цінової ситуації на ринку продовольства, незалежно від зміни зовнішньої кон’юнктури на ту продукцію, що виробляється товаровиробниками області.

Ведення агропромислового виробництва на Закарпатті має свої особливості, відмінні від інших регіонів України, які полягають: – у домінуванні сільського населення у загальній чисельності населення області, яке становить 63% при 31,9 відсотка – по Україні; – трансформуванні земель до приватного сектора внаслідок проведених реформ, внаслідок чого площі землекористування цієї категорії виробників зросли у декілька разів і на початок поточного року за ними закріплено 85% таких земель, у тому числі ріллі 81%; – обмеженості земель сільськогосподарського призначення, область залишається найменш забезпеченою земельними ресурсами сільськогосподарського призначення і в розрахунку на одного жителя припадає 0,32 1 га сільгоспугідь, у тому числі ріллі 0,16 га. За умови малоземелля (2,1% площ сільгосппризначення держави) ефективність використання земель в області значно вища у порівнянні з іншими регіонами. Щільність умовного поголів’я та виробництво основних видів сільськогосподарської продукції на 100 гектарів відповідної площі у 1,5 рази перевищує показники інших областей.

За природними, економічними умовами ведення сільськогосподарського виробництва область поділяється на три підзони: низинну, де розміщено 55% земель сільгосппризначення, передгірську – 21,3% та гірську – 23,7%. У низинній зоні вирощується зерно, надранні та пізні овочі, є унікальні умови для розвитку виноградарства і садівництва, розвивається м’ясне та молочне скотарство, такі скороспілі галузі, як свинарство та птахівництво. Передгірські та гірські райони спеціалізуються на картоплярстві, садівництві та кормовиробництві, м’ясному та молочному скотарстві, розвитку вівчарства.

Закарпаття було першою і єдиною областю, яка в межах затвердженої регіональної Програми підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм часткового здешевлення залучених кредитів відшкодовує залишок відсоткових ставок, які залишались після відшкодування із Державного бюджету. Загальний обсяг підтримки з обласного бюджету за цією програмою за останні три роки, станом на початок 2010 року, склав 2648,5 тис. гривень. Зазначена підтримка зменшила фінансове навантаження на сільгоспвиробників, а частково вивільнені кошти спрямовуються на пріоритетні цілі підприємств галузі.

У порядку вжиття заходів щодо покращення функціонування галузі тваринництва та з метою збільшення обсягів виробництва тваринницької продукції, продовжено термін дії та збільшено обсяги фінансування і розширено напрямки підтримки через Програму розвитку та підтримки тваринництва і птахівництва на 2010-2015 pp.

Передбачено фінансову підтримку молочного скотарства, свинарства, вівчарства та птахівництва, а також часткове відшкодування вартості виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво доїльних залів та придбання обладнання для тваринницьких ферм, у тому числі через механізм фінансового лізингу. Обсяг підтримки галузі тваринництва з обласного бюджету за останні три роки становив 1630,1 тис. гривень.

Завдяки залученим інвестиціям відновлюється інтенсивне промислове виробництво свинини за сучасними технологіями у фермерському господарстві “Новий рівень – 2006″ Тячівського району, фермерському господарстві “Шитєв” Берегівського, у ТОВ “Кошет” та ТОВ “Аденія” Мукачівського району. На високому технологічному рівні із застосуванням передових технологій здійснюється виробництво рослинницької продукції у ВАТ “Племзавод Закарпатський” Берегівського району, фермерському господарстві “Ренет” Виноградівського району, СТОВ “Завидівське” Мукачівського району, фермерському господарстві “Коник” Ужгородського району. За період дії державної програми з 2000 року здійснено закладку нових садів на площі 632 га та виноградників на площі 1213 га. Найбільші обсяги посадки садів здійснили ТОВ “Артос” Берегівського району, СТОВ “Завидівське” Мукачівського району, фермерське господарство “Коник” Ужгородського району. Значні обсяги посадки виноградників провели ТОВ “Чізай”, ТОВ СП “Айсберг ЛТД”, ТОВ “Карпат Вин Еталон” Берегівського району та СТОВ “Завидівське”.

Стабільно впродовж останніх років працюють підприємства з виробництва плодоовочевої консервної продукції, що створені із залученням інвестицій ТОВ “Дядя Ваня – Закарпатські овочі”, ТОВ “Мікаланд”, ТОВ “Консервний завод “Універ” Виноградівського району, виноробний завод “Котнар-М”, ТОВ “Фрут Мастер Груп” з виробництва соків Берегівського району, ДП “Голден Фудс” Ужгородського району з виробництва картопляних чіпсів та снеків із кукурудзяного і пшеничного борошна. Специфікою Закарпаття є вирощування городини приватними господарствами і фермерами, особливо поширене у населених пунктах Іршавщини, Виноградівщини і Берегівщини. Так, у Заріччі Іршавського району городина, а головно капуста, – основа місцевої економіки, вирощуванням ранніх овочів займаються не менше 80% селян. У селах Олешник, Букове, Виноградово, Велика Копаня, Широке, розташованих в найтеплішій низовині області, на Виноградівщині, великі плантації першої ранньостиглої полуниці. Велика і Мала Доброні Ужгородського району відомі врожаями червоного перцю, або “доброньською паприкою”.

Джерело: Журнал “Закарпаття” №2 літо/осінь 2010

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com