Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

Справжньою перлиною Карпат є озеро Синевир, поетично назване Морським оком. Справді, воно нагадує око з висоти пташиного польоту. Посередині острівець, як зіниця ока, як зеленкуватий зрачок, а довге віття смерек і ялин – наче казкові вії.

Озеро Синевир належить до типу завальних. Воно утворилося біля 10-11 тисяч років тому, внаслідок потужного обвало-зсуву корінних пісковиків, що зірвались з південного схилу гори Красної і перекрили прадавню долину Синевирського потока. Протяжність обвало-зсуву 400 м., ширина – біля 250 м. Рівень води в озері постійно змінюється, знижується взимку і підвищується весною і влітку, і знов спадає восени у відповідності до припливів води з трьох постійних потоків і тимчасових – в період інтенсивного таяння снігу та злив. Амплітуда коливання рівня води в озері досягає 4,0-4,5 м. відповідно змінюється площа водного дзеркала від 4,45 до 7,58 га, найбільша глибина від 19 до 23,5 м. та об’єм води від 350 до 460 тисяч кубометрів. Його площа становить до 7 га.

Проточність озера забезпечується Синевирським потоком, що витікає 350 м. західніше озера з-під обвал-зсуву на 60 м. нижче рівня позначки його гребня. Кількість води, що витікає з озера, функціонально зв’язана з її припливом, тобто озеро є системою, що саморегулюється. Більшу частину року витік переважає над припливом, проте протягом нетривалих періодів, коли переважає приплив води до озера, об’єм води у ньому збільшується настільки, що забезпечує поступове спадання води протягом тривалого часу.

Вода у Синевирському озері прісна і належить до гідрокарбонатно-сульфатних і сульфатно-гідрокарбонатна з мінералізацією 107-186 мг./л. Температура води в озері досить низька, навіть влітку, і характеризується наявністю трьох зон:

– від поверхні до глибини 5 м. середній градієнт її падіння становить 0,66°С;

-від5до10м.-1,56°С;

– від 10 м. до дна -0,18°С.

В озері водяться такі риби, як гольян, бабець-головач, харіус, форель райдужна, форель річкова та рак річковий.

Джерело: Науково-популярне видання “Дивовижний край легенд”. Відповідальний за випуск: І.С.Дербак, Ю.Ю.Тюх.

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com