Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

ГЕОЛОГІЧНІ ПАМ’ЯТКИ УКРАЇНИ. ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСТЬ.

Закарпатський внутрішній прогин, Мукачівська западина

Виноградівський р-н, східна околиця м. Виноградів, правий берег р. Тиса

48° 08′ 54″ пн. ш.; 23° 05′ 13″ сх. д.

Скелясті обриви

Магматичний, тектонічний.

Східніше райцентру м. Виноградів, на правому березі р. Тиса у скелястому обриві довжиною до 500 м та висотою місцями понад 100 м, який додатково розчищений при розробці кар’єром, відслонюються андезити (нижній сармат-панон, абсолютний вік — 10,1 млнр.), що складають жерловину вулкана (некк). Породи прорвані серією дайок ріолітового і ріодацитового складу. Дайки приурочені до бортового розлому, що обмежує кільцеве вулкано-тектонічне підняття. Підля свого виникнення вулкано-тектонічне підняття “Чорна Гора” проіснувало у вигляді невеликого обривчастого острова серед озерно-морської водойми, яка покривала територію нинішнього Закарпатського прогину. Глибина водоймища навколо острова коливалася від перших метрів до декількох сотень метрів. Підняття збереглося у вигляді гори завдяки стійкості до ерозії гірських порід, якими воно складене.

Це відслонення є взірцевим для вивчення процесів вулканоутворення в Закарпатському регіоні. Екологічний стан задовільний.

Під’їзд автотранспортом, 1,4 км на північ від мосту автодороги Виноградів-Королево (або залізничного мосту гілки Ужгород-Солотвино), 1 км на схід від вершини г. Чорна Гора.

Юридично об’єкт як геологічна пам’ятка не оформлений.

Пропонується надати йому статус геологічної пам’ятки державного значення.

Джерело: Геологічні пам’ятки України: У 3 т. / В.П. Безвинний, С.В. Білецький, О.Б. Бобров та ін.; За ред. В.І. Калініна, Д.С. Рурського, І.В. Антакової. — К.: ДІА, 2006. — Т. І. — 320 с.

Tags:

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com