Регіональний інформаційний центр "Карпати"
enruuk
 

До змісту

РЯД ЗОЗУЛІ CUCULI

Зозуля звичайна − Cuculus canorus canorus L. У межах західних областей України з’являються у другій половині квітня. Перше кування зазначене 30. IV 1959 р. (урочище Погулянка, околиці Львова), 19. IV 1960 р. (урочище Дівочі Скелі, околиці м. Кременця), 28. IV 1961 р. (м. Кременець, парк педагогічного інституту), 30. IV 1964 р. (Карпати, Чорногори, Пожижівська полонина). У першій декаді травня багато їх бачили в горах (спостереження в Карпатах проводились з 7. V по 13. V 1959 р.). Протягом травня − липня в обстежених районах України зозуля − численний вид, що трапляється скрізь, але тримається деревних насаджень, парків, садів, гаїв, лісів[1]. Максимум особин зареєстровано в перших числах травня. В Українських Карпатах піднімається до верхньої межі криволісся (1800 м над рівнем моря). У травні 1959 − 1960 і 1961 роках спостерігали і здобували цих птахів у Чорногорах на одиноких смереках у смузі вільхового криволісся.

Зозулі здобуті в околицях міст Львова, Кременця, в с. Борсуках Лановецького району Тернопільської області та в ряді інших пунктів. Осінній відліт відбувається непомітно. Основна маса зозуль відлітає в кінці липня − на початку серпня.

Про гніздовий паразитизм зозулі повідомляє І. В. Марисова (1957, 1959). На Україні зареєстровано 97 випадків знаходження яєць і пташенят зозулі у гніздах 22 різних видів дрібних горобиних птахів, найчастіше у гніздах горихвістки, малинівки, різних славок, білої плиски, лісового щеврика, сорокопуда-жулана. У м. Кременці в ніші над вікном будинку педагогічного інституту 21. VI 1956 р. виявлено гніздо горихвістки з пташеням зозулі. Пташеня добре літало, і горихвістки літали з ним, намагаючись вкласти йому в рот метелика або гусеницю. 14. V 1957 р. зозуля підклала яйце в гніздо щиглика на верхів’ї смереки в ботанічному саду Кременецького педагогічного інституту. У гнізді було 4 яйця щиглика, зозулине було п’ятим. Яйце зозулі набагато більше від яєць господарів гнізда і вага шкаралупи зозулиного яйця була вдвоє більша від ваги шкаралупи яєць щиглика. У тому ж саду 12. V 1957 р. зозуля підклала яйце в гніздо коноплянки, яке знаходилось серед гілок смереки на висоті 7 м над землею. Яйце зозулі було дещо темніше і вага яйця була більшою від яєць коноплянки. В околицях с. Липки Тернопільської області 11. VI 1958 р. знайдено гніздо сорокопуда-жулана. Серед 7 яєць одне − зозулі. Воно помітно відрізнялось забарвленням від інших яєць, а шкаралупа його важила вдвічі більше від шкаралупи яєць жулана. Коноплянка і щиглик як вихователі зозулі на території України зазначаються вперше. У Прикарпатті яйця зозуль знаходили в гніздах вільшанки, білої плиски, чорного дрозда. У травні 1969 р. у Пнівнівському лісництві Волинської області виявлено гніздо вільшанки з 6 яйцями та одним яйцем зозулі. Через п’ять днів яєць вільшанки вже не було, і гніздо займало зозуленя.

Живлення досить різноманітне. У шлунках двох птахів, здобутих в околицях м. Кременця у кінці травня 1955 р., було виявлено 7 хрущів, 24 гусениці золотогузки, 8 листоїдів, 47 гусениць різних метеликів. На Буковині у шлунках зозуль знаходили коників, уховерток, клопів, жужелиць, трупоїдів, слоників, різних гусениць. Враховуючи склад виявленого корму, зозулю слід віднести до корисних птахів для лісового і сільського господарства.

РЯД ДРІМЛЮГИ CAPRIMULGI

Дрімлюга звичайний − Caprimulgus europaeus europaeus L. Досить поширений гніздовий сутінковий птах. Весняний приліт − в останній декаді квітня, відліт на Поділлі затягується до кінця вересня і навіть до початку жовтня (с. Скоморохи). Ми бачили дрімлюг 27, 28 і 29. IX 1960 р. вечорами на лісових галявинах поблизу с. Яблунева Тернопільської області. Свої гнізда влаштовує на землі у неглибокій ямці. Гнізда цих птахів виявлені в травні на краю молодих соснових насаджень. У кладці 2 яйця. Живиться нічними метеликами, двокрилими, за якими полює під час льоту.

Джерело:  Татаринов К.А. Фауна хребетних заходу України. В-во Львівського ун-ту. 1973, 257ст.


[1] У хвойних насадженнях зозуля трапляється рідше, але в мішаних і листяних лісах влітку − звичайна, а місцями − численна.

Tags: ,

Коментувати

Використання матеріалів сайта можливе лише при наявності активного посилання на  http://carpaty.net

Copyright © Регіональний Інформаційний Центр "Карпати" E-mail: carpaty.net@gmail.com